Kedy vláda zakáže pestovanie GM plodín?

27. októbra 2015, slaby1, Nezaradené

     Vlastne otázkou nie je iba kedy, ale či vôbec.

 

     Slovenská vláda prezentuje, že je proti pestovaniu GM plodín. Tento jednoznačný postoj , pokiaľ viem je dlhodobý a veľmi si ho vážim.

 

     Preto sú mi nasledujúce skutočnosti – mierne povedané – záhadou.      

 

Dňa 3.10.2015 uplynul termín do ktorého mali jednotlivé štáty nahlásiť, či zakážu pestovanie GM plodín na svojom území. Na túto výzvu  reagovalo 17 krajín a 4 regionálne vlády. To predstavuje 63 % celkovej populácie EÚ a 66 % úrodnej pôdy. V rámci východnej Európy sa GMO pestujú už iba v Českej republike a Rumunsku.

Smernica, ktorú Európsky parlament a Rada schválili v tomto roku 11. marca upravuje možnosť obmedziť  alebo zakázať pestovanie GM plodín na úrovni jednotlivých štátov. Je to dosť výnimočná možnosť, keď Európska únia presunula právomoc rozhodnutia na členské štáty a parlamenty.

Práve preto mi pripadajú   reakcie Ministerstva pôdohospodárstva „zvláštne“.

Ak správne rozumiem, tak na Slovensku sa GM plodiny pestujú, ale ministerstvo nemení svoj postoj ani výmeru? Čo to má vlastne znamenať?

O niečo konkrétnejší bol hovorca ministerstva, ktorý sa vyjadril že :

„ministerstvo pôdohospodárstva nepodporuje pestovanie GMO na území Slovenska a v tomto zmysle bude implementovať aj smernicu Európskeho parlamentu a Rady do národnej legislatívy“.

Znova nezaznelo kedy a ako.

Naviac pán minister Jahnátek sa vyjadril že : „Potrebujeme ešte k tomu silný aplikovaný výskum, aby sme mali jednoznačne jasné, či to má vplyv na ľudský organizmus, alebo nemá. Pokiaľ toto nebude, myslím si, že opatrnosť je na mieste.“

 

Nechápem aký výskum pán minister potrebuje.

Smernica z 11. marca 2015 predsa dáva možnosť zakázať na svojom území pestovanie všetkých GM plodín bez komplikovaného  vedeckého dokazovania.  Najjednoduchšia opatrnosť, ako hovorí pán minister, by bola zakázať pestovanie GM plodín, kým „silný aplikovaný výskum „  nepreukáže opak , nielen v oblasti priameho ohrozenia ľudí, ale aj životného prostredia. Ak bude bezpečnosť ľudí a prírody zaistená zákazom GM plodín,  môže sa veselo a hlavne bez rizika,skúmať čo sa chce. Argument, že výsledky výskumu sú nejednoznačné je  prvým varovaním aby sme s pestovaním prestali a nie, že ak je to nejednoznačné, tak pestujme,  veď sa ukáže. Mimochodom v 17  krajinách EÚ  takáto miera neistoty stačí na zákaz pestovania.

Prečo u nás nie?

Aby som bol presný – zatiaľ nie.

 

Jednoduchá otázka : zakáže SR pestovanie GM plodín na svojom území – ak áno kedy ?

 

Jano